Autogeni trening predstavlja tehniku duboke psihofizičke relaksacije koja je priznata od Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Tehniku autogenog treninga uveo je njemački psihijatar i psihotarapeut Johannes Heinrich Schultz.
Autogeni trening nas uči kako da se uspješno nosimo sa zaostalim stresom, potisnutim emocijama i sjećanjima, koje klasificiramo kao negativne, a koje mogu biti osnovni uzroci i naše fizičke bolesti.
Značajno je istaknuti da AT nije namijenjen samo osobama koje imaju stresne profesije ili osobama sa poremećajem u psihofizičkom funkcioniranju, jer ne postoji osoba koja nikada nije izložena stresom.
Ovaj trening se preporučuje svima kako bismo se pripremili i za važne događaje koji u nama izazivaju određenu vrstu nelagode ili stresa, kao što su: važni nastupi, takmičenja, značajna izlaganja, ispiti, vjenčanja, promjene u porodici ili na poslu i sl.
Redovnim vježbanjem autogenog treninga uspostavljamo harmoniju između simpatičke i parasimpatičke grane autonomnog živčanog sistema čime značajno unapređujemo zdravlje.
Autogeni trening služi kao učinkovita mentalna higijena za brigu o mentalnom i fizičkom zdravlju kroz posvećivanje pažnje sebi.
Schultzov doprinos zdravlju tijela i uma
Prvi put, Autogeni trening javno je predstavljen 1926. godine kao “vježba za autogene organe”, a sadašnji naziv dobio je 1928. godine.
Danas se autogeni trening prakticira širom svijeta.
NASA podučava svoje astronaute AT-u kako bi im pomogla sa psihofiziološkim stresovima putovanja u svemir.
U Australiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Italiji i Španjolskoj AT se podučava kao pomoć kod problema kao što su stres, anksioznost, depresija, upravljanje ljutnjom, nesanica, umor i za poteškoće sa koncentracijom, pamćenjem, donošenjem odluka.
U Japanu i Njemačkoj ljekari podučavaju AT kao pomoć u liječenju širokog spektra medicinskih tegoba.
Australski institut za autogeni trening podučava AT za zdravlje i sigurnost na radu i postao je poznat po svom radu sa rudarstvom, naftnom i plinskom industrijom, kao i policijom.
U savršenom zdravlju energija teče neometano
Naša suština kao ljudskih bića je energija koja nastaje stalnim kretanjem najsitnijih čestica prisutnih u ćelijskim molekulima naših tijela, atomima.
U savršenom zdravlju, ova energija teče harmonično po cijelom tijelu, a dio nje troše ćelije, tkiva i organi u svom normalnom metabolizmu i radu. Zbog niza faktora uključujući stres, potiskivanje neudobnih (negativnih) emocija i sjećanja, zagađenje, buka itd, ovaj harmonični tok energije i njena interakcija sa vanjskim izvorom se prekida, a kao rezultat se stvara stanje ‘bolesti’.
Najbitniji razlog zašto se energija blokira u tijelu su naše neriješene emocije.
Proces izlječenja je onaj kojim se uspostavlja harmonična ravnoteža toka energije koja pomaže da se oboljele i oštećene stanice i tkiva vrate u njihovo zdravo stanje.
Ovaj proces ponovnog balansiranja i oporavka može biti olakšan uz pomoć tehnika autogenog treninga i energetske psihologije.
Budući da autogeni trening pomaže našem cijelom tijelu i umu da se opustite, on ne utiče samo na napetost mišića već i na autonomne procese našeg tijela, kao što su srce, disanje i temperatura. Stoga, AT može pomoći u mnogim različitim izazovima sa kojima se suočavamo, bilo da utiču na naše mentalno ili fizičko zdravlje.
Brojni su pozitivni učinci AT sa kojima udobno postižemo:
- Opštu psihofizičku balansiranost i emotivnu stabilnost.
- Postizanje mira i opuštenosti u svim životnim okolnostima.
- Samoosnaživanje i povećanje samopouzdanja.
- Uspješno oslobađanje od ovisnosti.
- Promjenu životnog stila.
Autogeni trening se najčešće koristi za oslobađanje od:
- Stresa
- Anksioznosti
- Fobija
- Depresije
- Ovisnosti
- Umora
- Nesanice
- Tenzijske glavobolje
- Migrenske glavobolje
- Visokog krvnog pritisaka
- Srčane bolesti
- Dijabetesa
- Raka (liječenje simptoma uzrokovanih liječenjem)
- Atletske performanse
- Upravljanje bolom
- Priprema za porođaj
AUTOGENI TRENING DAR
-
- Trening provodimo u grupi, ne većoj od osam članova.
- Kroz trening učesnici nauče osnovne vježbe autogenong treninga, a ima ih šest.
- Trening se sastoji od šest jednosatnih susreta, jednom sedmično.
- Sa treningom krećemo kada se formira grupa od šest do maksimum osam člnova.